HISTORIE KAPELY

Historie Kabát revival Plzeň je poměrně mladá, v červnu 2009 jsme oslavili teprve 3. narozeniny. Myšlenku, hrát písničky resp. pecky jedné z nejpopulárnějších skupin u nás "KABÁT" se zrodila ale už o pár roků dříve.

Tehdy je Marek Vondryska zpíval v jiných kapelách, ale ještě ne jako hlavní repertoár a tak na podzim roku 2005 dává dohromady muzikanty, aby tak uskutečnil. S kytaristou Pavlem Niemetzem, zvaným "Fašista", znají se už ze skupiny Vejce, tvoří základ. Jak už to bývá, sehnat ostatní byla otázkou známostí. Muzikanti se potkávají většinou na pódiích a nebyla to vyjímka ani v tomto případě. Z dob působení Marka v plzeňském Extra Bandu kontaktuje kytaristu Láďu Kadlece, který má kapelu Classic rock ve složení Viktor Beneš-bicí, Milan Vítek-basa a jelikož nejsou termínově vytíženi, nabízí jim spolupráci. Nastávají první zkoušky, první hodiny dřiny a jelikož to L. Kadlec po měsíci odpískává, tak se začíná znovu.

Marek provozuje "Hospodu v kultuře" v Myslívě a ta se nám na dlouhý čas stává nejen zkušebnou, ale i domovskou základnou. Zde probíhají také různé porady (často až do ranních hodin), ale hlavně výběr nového a šikovného kytaristy. Na náš inzerát se přihlašují hned dva, sítem však neprošli. Všemu pomohla opět známost, přichází nadaný kytarista Jaroslav Kumhera a sestava byla tedy definitivní. Zkoušíme 2x týdně a co čert nechtěl, Pavel má v zimě ošklivou autonehodu. Štěstí však stálo tentokrát při něm, a pak že kočka má nejvíce životů. Znovu se po půldruhém měsíci pouštíme do práce, tempo zkoušek bylo neuvěřitelné, a tak už 10.června 2006 byla naše premiéra. Vystoupení se konalo na letním parketu v Břežanech u Horažďovic. Účast potvrdila, že lidičky o tuto muziku zájem mají, proto se dál a dál nacvičovaly nové písničky, přibývalo nových termínů a míst. Za tu dobu jsme odehráli už mnoho desítek tancovaček, koncertů, festivalů v celém Západočeském kraji a nejen tam… Břeclav, Ústí n. Labem... ,ano i tady jsme hráli a z celkového pohledu je to moc fajn, že to lidi baví, i když neslyší svůj věrný originál. Se zvukem jezdil Honza Škoda, ale časem ho vystřídal Václav, známá to "Štika" v branži zvukařů. O tvorbu webových stránek se stará Lukáš "Mlíko" Šebesta a celý technický tým ještě posiluje Zdeněk "Piškot" Vondryska, který si už backstage vyzkoušel na nejednom turné Kabátu.

Celá kapela tak v této sestavě jezdí až do podzimu 2009, kdy ji potkává, jako každou jinou, peViktor Benešrsonální změna a to na postu bubeníka. Bylo to těžké rozhodnutí, ale nevyhnutelné… Člověk toho kolikrát zažije víc na pódiu než pod ním… Upřímně škoda. Přichází ostřílený Alan Reisich (Ferat, Debustrol, Kečup, Aušus). V tom konci ještě nesmíme opomenout, že do celkového programu zařazujeme také hosta jako předkapelu, z výčtu známá hercovní kapela Snikers z Klatov. Tak, to by bylo zatím pro začátek vše.

Máme tu rok 2010 a s tím přichází další změna v sestavě, tentokráte podstatně za jinýchJarda Kumbera okolností, než jak tomu bylo na postu bubeníka. Kytarista Jarda Kumhera nám oznamuje, že jeho pracovní vytížení je víc než na maximu a tak po vzájemné domluvě a pochopení celé situace k 20.3. kapelu opouští. Nebylo to náhlé rozhodnutí, vše záleželo na tom, kdo a kdy převezme štafetu. Opět se potvrzuje to "setkání na pódiích", a tak z doby, kdy s námi ještě vystupovala kapela Ambrozie i Aušus, získáváme kontakt na kytaristu Pavla Vébra. Ten bez dlouhého rozmýšlení nabídku přijímá a po několika zkouškách sestavu ucelujem. Nakonec tedy nezbývá nic jiného, než říci Jardovi za vše velké díky, byl to někdy opravdu mazec! Ještě pro Ty, zvláště pro fanynky, kterým by se po jeho vystoupení stýskalo: Jarda si mezi rodičovskými povinnostmi občas k nám na jednu, dvě, tři písničky odskočí. Vždy dáme dopředu včas vědět.

Čtyři roky od poslední psané historie utekly jako voda. Za ten čas jsme odehráli opravdu velké Alan Reisichmnožství koncertů, zábav, poznali spoustu nových míst, pódií, ale hlavně Vás, nových fandů, fanoušků. Je to tak... jste to právě Vy, kdo si žádá nové, neokoukané a tak jsme se rozhodli k tomuto udělat další krok. Ten první, zásadní a možná i neobvyklý je, že nebudeme mít nového bubeníka, ale rovnou dva. Věřte, že tato alternace po odchodu Alana Reisicha nebyla lehká, ale nutná, aby kapela hrála dál. Proto oslovujeme Láďu Hořkého a Jiřího "Basťu" Bastyána. Oba dva není nutné dlouze představovat, kdo zná jejich předešlé kapely Brenda 5 a Zvlášňý škola, jistě ví o koho jde. Jsou to bubeníci na pravém místě a hlavně lidi, kteří do kapely zapadli.

Tím druhým krokem je o to víc příjemnější zpráva, že jsme se pustili do opravdu starých pecek, které hráli Kabáti ve svých začátcích. Zkoušíme poctivě, věříme, že Vás potěšíme. To už je ale zatím budoucnost, tak zatím......